מזכירה

 

"אז אני נכנסת אליו, ואני מנסה לנהל סדר יום רגיל, כמו מזכירה"

לרוב המקצועות יש מושא ברור.  מהנדסת תוכנה, או מהנדסת בניין.  מנהלת חשבונות, או מנהלת אנשים.  מורה את מקצוע המתמטיקה, או שפות. 

ומזכירה, מה היא מזכירה?

ההגדרה כמעט אמורפית. אולי המזכירה מזכירה לך את כל מה שאתה צריך לזכור. פגישות, טלפונים, מידע שחשוב שיהיה ברשותך, אולי היא מזכירה לך את כל מה שלך בעצמך אין זמן לזכור. אולי היא חלל אחסון נוסף לזיכרון שלך.

מזכירה לא מייצרת שום תוכן משל עצמה, התפקיד שלה הוא להיות שלוחה אנושית שלך. מילה פחות יפה לתיאור המצב היא כלי. נכון שזה נשמע קצת דרמטי. זה אולי לא משהו שאתה חושב עליו ביום יום, אבל זו הפונקציה שלה. כשאתה צריך לנהל שיחה עם מישהו – תן לאצבעות שלה ללכת במקומך, היא תחייג את המספר בשבילך ותמתין על הקו בשבילך. היא תפתח את המעטפות שבהם קופלו המכתבים הממוענים אליך. היא תקליד הודעות שאתה תכתיב לה ותחתום בשמך בתחתית.

הגדרת המקצוע במילון אבן שושן היא דווקא בלשון זכר, מזכיר. אבל הדוגמא שמלווה אותה – בנקבה.

"מזכיר – פקיד במשרד או במוסד פרטי או ציבורי המרכז את התכתובת המשרדית, רושם פרוטוקולים, דו"חות וכיוצא בזה: 'מתבקשת מזכירה-כתבנית היודעת על בורין עברית ואנגלית' (מודעה בעיתון)"

ומזכירה היא מזכירה, היא אישה. אולי בדרגים בכירים, אפשר למצוא מזכיר. מזכיר צבאי למשל. בארצות הברית קוראים לשרים בממשלה מזכירים. אבל בצורה הקלאסית, הנפוצה, של המקצוע, בצורה שבה אתה חושב עליה, זו אישה. סביר להניח שלא ראיינת מעולם גבר לתפקיד הזה. סביר להניח שאף גבר לא הציע את עצמו. סביר להניח שכך אתה מעדיף את זה.

שירות מסוג כזה, אולי נוח לך יותר לקבל מאישה. אולי האופן שבו היא דואגת לצרכיך מזכיר יחסי אמא ובן. אולי מקרים מסוימים של יחסים בין בעל לאישה. אולי לפעמים יש בו מימד של שליטה, אולי לפעמים יש בו מימד של קרבה, שמתאים לאופי היחסים בין המינים.

למזכירה שלך יש יחסים אינטימיים איתך. גם אם אתה לא רוצה, יש  מימד אינטימי. היא מכירה את היום שלך, את החיים שלך. היא מזכירה לך גם אירועים אישיים בחייך, מוסרת לך הודעות מאשתך. היא שולחת פרחים בשמך. אולי היא בוחרת מתנות בשמך. היא מזמינה לך ארוחת צהריים, אתה אומר לה מה אתה אוהב לאכול, מה מתחשק לך היום, אולי היא כבר יודעת ודואגת לזה לבדה. אולי היא גם מגישה לך את הארוחה למשרד. היא מנהלת את היומן שלך, היא מכירה את לוח הזמנים שלך טוב יותר ממך, אז אם אתה צריך לקבוע תור לרופא, יהיה קל יותר לכולם אם היא תקבע אותו עבורך.

אולי תבחר להשתמש בה גם ליותר מזה, כי הגבולות מטושטשים, זה תלוי. אם היא יכולה להזמין לך מקום במסעדה לפגישה עסקית, היא תוכל להזמין מקום גם לאירוע פרטי. אם היא יכולה לצאת לדואר כדי לאסוף חבילה שממוענת למשרד, אולי היא תשלם שם גם את דו"חות החניה שלך. אם היא יכולה לצאת לבנק כדי לטפל בענייני המשרד, אולי היא יכולה גם לאסוף את הניקוי יבש. וכמובן, אם תפקידה לדאוג לצרכיך, אולי היא צריכה להיות במשרד בשעות שבהן אתה נמצא שם. ולהיות ערה בשעות שבהן אתה ער.

המזכירה שלך יושבת בעמדה חשופה. במקרים רבים בדלפק בכניסה הראשית. במקרים אחרים יש לה שולחן מחוץ לדלת המשרד שלך. אם היא בכירה, אולי יש לה משרד משלה, שפתוח תמיד כלפיך. היא הראשונה שאתה רואה בבוקר והאחרונה שאתה רואה בערב. כשאתה חוזר מפגישה מחוץ למשרד, כנראה שהיא תהיה הראשונה בה תיתקל.

וזו אחת הסיבות שהמזכירה היא לפעמים ההפוגה שלך מהעבודה. וגם בגלל האינטימיות המסוימת שקיימת ביניכם מתוקף התפקיד, בגלל שהיא תמיד נגישה לך. אם אתה רוצה לראות חיוך כשאתה מגיע לעבודה בבוקר, תפנה אליה. אם אתה רוצה לנהל סמול טוק בשעה העצלה שאחרי הפסקת הצהריים, תפנה אליה. אם אתה רוצה להתלונן או לרכל, תפנה אליה.

לכן המזכירה עובדת כלפי חוץ. היא צריכה תמיד להיפתח החוצה, כל מה שהיא עושה מוקרן החוצה. גם העבודה שלה מוקרנת החוצה אליך. היא צריכה תמיד להגיב לסביבה. לחייך למי שנכנס, לספק את הזווית האנושית.

מזכירה לא מייצרת תוכן משל עצמה. התוכן שלה הוא המסגרת שהיא יוצרת עבורך. אם אין לה יחסים טובים איתך, אין לה גוף עבודה שהיא יכולה לקחת איתה. הגבולות מטושטשים. קשה לעשות הפרדה ברורה בין יחסי אנוש ואיכות העבודה. יחסי האנוש הם חלק מאיכות העבודה.

אינטליגנציה היא לא תכונה שמיוחסת למזכירה. לפעמים ההפך. לפעמים מזכירה זו מילת גנאי. שם קוד למטומטמת. בדיחה על חשבון רוחמה אברהם. מזכירה טובה צריכה להיות בעלת רמה כלשהי של תבונה כדי לתפקד כראוי, אבל נכון שאין צורך באינטיליגנציה גבוהה במיוחד, או בהשכלה.

ואילו תכונות כן חשובות למזכירה? תלוי. בעיקר סדר וארגון. שירותיות, ייצוגיות.

שירותיות היא היכולת לגייס את משאביה עבורך. שירותיות נובעת מהכרה עמוקה בקיומך, רצון ברווחתך, תחושת אחריות כלפיך. כמעט מילה מקצועית לאכפתיות, אפשר לומר. מזכירה טובה באמת מזהה את עצמה איתך. חשוב לה שיהיה לך נוח. חשוב לה שתפיק את המקסימום. חשוב לה שיהיה לך מאורגן. חשוב לה הרושם שאתה עושה בעיני אחרים. היא דואגת שתצטייר באופן חיובי באמצעותה.

ייצוגיות משמעה לא שהמזכירה שלך חייבת להיות דוגמנית. אבל היא חייבת להיות אסתטית, רהוטה, נעימה. כי היא מייצגת אותך, והיא מייצגת את המוסד שבו היא עובדת. גם המתכנתת מייצגת את המוסד שבו היא עובדת, אבל היא עושה זאת באמצעות המוצר שלה. במקרה של המזכירה הגבולות מטושטשים. חלק מהמוצר של המזכירה הוא היא עצמה, שלא כמו המתכנתת, המזכירה היא ייצוג חי, מהלך. היא מייצגת את המוסד בגופה.

אולי אתה לא זקוק להדגשת הפן האישי ביחסיך עם המזכירה שלך. אולי כן. אולי אתה אוהב לקבל יחס אימהי, וחשוב לך להרגיש שהמזכירה שלך דואגת לך. ואתה אוהב להתלונן בפניה, או לבקש שתפנק אותך ותקפיד להתאים את הסביבה לטעמך המיוחד. אולי חשוב לך שתהיה לך אוזן קשבת במשרד, משהי שתגיב תמיד בעניין ובאמפתיה לסיפוריך.

ואולי אתה אוהב לפלרטט. אולי זה ממריץ אותך, לנהל שיחות זימה קצרות מעל לדלפק. והמזכירה יכולה לשתף איתך פעולה, כדי שתהיה מסופק ומרוצה ממנה. אולי תבחר במזכירה ששוקעת איתך עמוק אל תוך הדיאלוגים המתגרים האלה, ותמיד יש לה קאמבק מוכן בשבילך. אולי תעדיף מזכירה שלא מורגלת בתקשורת כזו, ותוכל להביך אותה בקלות. תלוי.

אולי המזכירה שלך נהנית מזה, אולי היא דווקא נרתעת. אם המצב קיצוני, היא יכולה להעיר לך. לא בטוח שתבין על מה היא מדברת. אולי לא תרצה להבין. היא יכולה גם להתעלם ממך, לגשת לאיזה עיסוק ולהפנות את מבטה לכיוון אחר כשאתה מתקרב. אולי זה יצליח, אולי לא.

בכל זאת, היא מזכירה, וחלק מהתפקיד שלה הוא נגישות. שירותיות. זמינות. נכונות. הגבולות מטושטשים. מה עסקי ומה אישי. זה לענות תמיד כשאתה מזמזם לה בטלפון, להימצא שם תמיד כשאתה נמצא. זה גם להחזיר לך מבט, חיוך, להכיר בקיומך. איך אפשר להעסיק מזכירה שלא מכירה בקיומך.

אולי אתה לא נוהג להוציא את הזין שלך במשרד. סביר להניח שלא, רוב האנשים לא נוהגים לעשות זאת. במצב כזה, לא תציג אותו בפני אף אחד שעובד איתך או עבורך. אבל אם, במקרה, אתה נהנה להוציא את הזין במשרד מסיבה כלשהי, סביר להניח שהמזכירה תהיה זו שתבחר לשלוף אותו בפניה.

למה, במקרה החריג שבו אתה נהנה משליפת הזין במשרד, המזכירה תהיה הקהל המתבקש? אולי כי אתה רואה בה כלי לשירותך. אולי אתה מרגיש שיש ביניכם אינטימיות. אולי אתה רואה אותה לעתים קרובות. אולי איתה הכי קל לך לתמרן את השיחה עד לשלב הוצאת הזין. אולי לא יצא לך לראות אם היא חכמה במיוחד. אולי היא זו שאתה מצפה ממנה ליחס הסלחני ביותר. אולי היא זו שאתה מרגיש שיש לך השליטה הגדולה ביותר עליה. אולי אתה אומר לה דברים ומראה לה דברים במיוחד כדי להרגיש את השליטה הזו. ואולי ממילא אתה מחפש תמיד למי לומר את הדברים האלה ולהראות, והיא במקרה שם. אולי ואולי ואולי ואולי. אין לדעת מה הסיבה המדויקת שלך.

ההגדרה אמורפית והגבולות מטושטשים. אתה יכול להזיז אותם, לא תמיד ברור לך עד לאן. זה לא צריך להעסיק אותך. זו לא הבעיה שלך. מצב הרוח של המזכירה שלך, והמוכנות שלה. אתה לא צריך להתעניין  בתחושה המוזרה של החפצה כשאצבעותיה מחייגות מספר לשיחה שהיא לא משתתפת בה. מקלידות מסר שהיא אינה חתומה עליו. בתחושה האינטימית שבהכנת משקה והגשת מאכל לאדם זר, בתחושה המרוקנת של פעילות המכוונת תמיד כלפי חוץ, בתפקיד המשונה של שיקוף רצונותיהם של הסובבים, באי הנוחות שבחיים לאורך קו זמן של מישהו אחר. בקיום בתוך קול ובתוך גוף שהוא ייצוג של יישות חיצונית לה. נכון שזה נשמע כבד, כל הדברים האלה, אתה צודק. רוב האנשים לא מבינים את זה ולא רוצים להבין. ואתה הרי בסך הכל רוצה שילטפו לך קצת את הזין.

23 תגובות to “מזכירה”

 1. עומר Says:

  מילים כדורבנות. הטקסט הזה מדהים, חד, מדויק, נכון וכואב. המציאות פחות חדה ויותר כואבת. כמו אלה בראש – ולא כמו סכין מנתחים. אין לנו הליך כירורגי להוצאת הגידול מקרבנו במדינה שלנו.
  חבל.
  דווקא בגלל שזה כל כך קל, צריך להיות אקסטרה חמורים ואקסטרה זהירים ולהגדיר הרבה יותר טוב את מגבלות הכוח ומערכות היחסים בין מעביד ועובד(ת). ולהעניש בחומרה.

 2. shin Says:

  שווה להיות מנוי רסס אצלך. יש תמורה.

 3. הכלכלן מתוסכל בעבודה Says:

  כמו שוקולד לינדט מריר 75 אחוזים.
  – אני לא חושב שאני יודע לתת מחמאה גדולה מזו –

 4. העלמה עפרונית Says:

  וואו.

 5. idit Says:

  איזו הקלה. אני תמיד מפחדת לכתוב דברים כאלה. הלילה חלמתי שהפוסט הזה קיבל 507 תגובות וכולן מפקאצות בנות 12 שהגיעו מאיזו הפניה מוטעית וכתבו דברים על כוכב נולד.
  והנה:
  קצב אמור לקבל פנסיה חודשית, דירת שרד, רכב עם נהג וגם מזכירה

 6. לא Says:

  כפי ששנו רבותינו: קצב משה – מצב קשה.
  "קצב אמור לקבל פנסיה חודשית, דירת שרד, רכב עם נהג וגם מזכירה" נשמע כמו כותרת של פוסט שלך על איך היית רואה בטלוויזיה אמריקן איידול בכיתה ח' וגלן מדיירוס היה מזייף שירים של סוזן וגה ואיך קוראים לו עם המבטא הבריטי היה אומר "איך הגעת לאינטרנט?" והיית מספרת לו על סייבר סקס עם סנג'איה.
  משהו כזה.

 7. idit Says:

  :))

 8. אתון עיוורת Says:

  מנואל טראקבק

 9. אדם Says:

  נוגע ועצוב. לא נעים לי להינות מהכתיבה המעולה.

 10. idit Says:

  תודה

 11. almost30 Says:

  בדיוק כך. כל מילה(נוספת) מיותרת

 12. shira Says:

  מצויין. כתוב פשוט מצויין.

 13. idit Says:

  תודה.

 14. zosha Says:

  ללא ספק, אחד הפוסטים הטובים ביותר שיצא לי לקרוא לאחרונה, הן מבחינת הניתוח והן מבחינת הניסוח.

 15. idit Says:

  תודה תודה
  (וורדפרס לא נותן לכתוב את אותה תגובה פעמיים, אז אני צריכה לגוון קצת)

 16. איתי() Says:

  חד, עמוק ומבריק.

 17. drazick Says:

  שמעי, נתת לי 5 דקות של הנאה מקריאה בים מחברות למבחן שיש מחר.

  לגבי הנושא עצמו, מיצית אותו כך שלי נשאר רק לומר – מסכים.

 18. idit Says:

  תודה לך וגם לך, ומקווה שהלך טוב המבחן

 19. יעל Says:

  שנונה לחכמה מאוד.אין ספק.סחטיין, חוכמת על.

 20. שושי Says:

  פוסט חובט

 21. Candy Says:

  פוסט מאלף.

 22. אדר Says:

  איך קראתי את זה רק עכשיו?
  הפוסט הכי מוצלח שלך. כל הכבוד.

 23. idit Says:

  תודה רבה, לכל המגיבות החדשות. לילה טוב

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s