14. רובל

פארק אפק רותח. אין נחמה אפילו בנשימה, כי האוויר שבחוץ כבד ודחוס כמו האוויר שבגוף והתחלופה ביניהם לא מצננת. הריח של חדר האוכל בבניין יו טל מי מתפשט ומתרחב ללובי, משפר אחיזה בבגדים ובעור הלח של העובדים. כל שהייה קצרה בחוץ משאירה חותם צמיגי, לח, עננה מסריחה של נגיעה במוות. המסדרונות מתמלאים בשובלים חריפים של זיעה חדשה וחמוצים של זיעה ישנה, והם מתערבבים בריח חדר האוכל עם השינוע המואץ. ועל כל זה מנסים לחפות המזגנים הענקיים, עובדים כדי לנתק את יו טל מי מהחוץ ולייצר סביבה סטרילית. המעליות הפתוחות לעובדי יו טל מי הופכות לקפסולות של חדר האוכל – עם ריח דחוס של פריזר מופשר וחומרי ניקוי מחוממים, ללא פתחי אוורור. אולי רק במעלית המופקעת עם הכספומט נשאר אוויר ניטרלי.

כאמור, ההון העצמי שבעל השליטה הקצה עמד על קצת פחות מ-20% משווי העסקה. ככה עושים עסקאות גדולות, לא מביאים את כל הכסף מהבית. השאר גויס בהלוואות – באמצעות אשראי משני בנקים גדולים, סכום נוסף שהעניק גוף מוסדי בתמורה לשעבוד מניות יו טל מי והלוואה מהסינגפורים עצמם. מה ההיגיון בזה? ככה הסינגפורים מרוויחים גם מעסקת המכירה שמתבצעת מהר וגם מהריבית על ההלוואה בהמשך. אולי בעצם קומת הכספים לא כל כך משעממת.

כדי להחזיר את הסכום מהר ככל האפשר צריך להעלות את הרווחיות של יו טל מי הרווחית ממילא, שהשנה כבר הוציאה מקופתה דיבידנד שמן ויישמה תכנית התייעלות. אבל זה לא מספיק. כלומר, זה אולי יכול היה להספיק ליו טל מי, לבינתיים, אבל יו טל מי היא חלק ממכלול מגוון של השקעות. מיזמים בתחום האנרגיה והתשתיות בטורקמיניסטן, טג'יקיסטן, ובשוק המתפתח בדרום מערב אפריקה. מתחמי דירות קומפקטיות לאזרחים המסתפקים במועט של הודו ורוסיה, השקעת מט"ח נועזת שהימרה על המראת הרובל. לנהל אימפריה בסדר גודל כזה מחייב נשמה של מהמר וכיוון שההשקעות רבות ומגוונות ובדרגות מסוימות של סיכון הוא מרוויח קצת, מפסיד קצת, ובדרך כלל בטווח של כמה חודשים הוא מאוזן. כרגע הוא מפסיד קצת. הרובל לא המריא. התרסק. הבנקים יודעים שאין סיבה לדאוג, אבל חלק מבעלי המניות בחו"ל נכנסים להיסטריה. וצריך להרגיע אותם. הוא רגוע, הבנק רגוע, שגם הם יהיו רגועים. צריך מקור לכסף זמין, סכום שיכסה על הגירעונות הזמניים במכלול. וצריך את הסכום הזה ברמה מסוימת של דחיפות.

משרד בעל השליטה בקומה 5 נעול ומוחשך. המעלית מושבתת ומקום החניה ריק. היה היתה דלת, ומעברה האחד פקידת קבלה, מזכירה, עוזר אישי, נהג ומנקה, ומהעבר השני חברי ההנהלה בחברת האחזקות של בעל השליטה מכינים תוכנית התייעלות דרסטית, ליישום מיידי. 500 עובדי יו טל מי עד סוף השבוע. לא לחכות ליום ראשון, ורצוי להודיע בחמישי בערב אחרי שכבר סגרו את עיתוני הכלכלה והמהדורות.

15. מגבונים


%d בלוגרים אהבו את זה: